Noopener, Noreferrer ve Nofollow Nedir ?

nofallow etiketi

Noopener, Noreferrer ve Nofollow etiketleri nedir ? Bu etiketlerin SEO ya etkisi varmıdır ?

WordPress’in yeni 4.7.4 sürümünün ardından, HTML düzenleyicide target=”_blank” etiketinin yanında yeni bir .rel=”noopener .noreferrer” etiketinin göründüğünü fark etmiş olmalısınız.

Bu etiket, web sitesinde yeni bir sekmede (target_blank) olarak ayarlanan tüm harici ve dahili bağlantılara sürüm sonrası gelen güncellemelerle otomatik olarak eklenir.

Yeniliklerle gelen “noopener”, “.noreferrer” veya “.noopener .noreferrer” etiketlerinin ne işe yaradığını ve web sitenize herhangi bir şekilde olumlu veya olumsuz olarak etkileyip etkilemediği konusunda size kaynaklara dayanarak bilgi vermeyi deneyeceğiz.

Ayrıca, WordPress’te .rel=”noopener”, .rel=”noreferrer” veya .rel=”noopener noreferrer” nedir? Ne değildir ? Bunlara da değinmeye çalışacağız.
Daha sonra .rel=”nofollow” etiketine de göz atıp fark nedir bakacağız.

1. ) Şimdilik şu üç etiketi güvenlik açısından inceleyelim:

● rel= ”noopener”

● rel= ”noreferrer”

● rel= ”nofollow”

A-1 )  .rel= “ noopener ”: Target =”_blank” kullanarak sayfanızı başka bir sayfaya bağladığınızda, açılan sayfa, sayfanızla aynı işlemi kullanarak çalışır.

Yani ;

Eğer yeni açılan sayfa, dengesiz bir JavaScript biçimi çalıştırıyorsa, sayfanızın performansıda da zarar görebilir.
Bunun da ötesinde, target=”_blank” bazen yeni sayfanın window.opener aracılığıyla pencere nesnenize erişimi olduğundan ve bazen sayfanızı “pencere” nesnesini kullanan farklı bir URL’ye yönlendirebildiğinden, güvenlik açığı oluşturabilir.

(.opener.location = newURL ” )

Ancak kodlamanıza rel=”noopener” özniteliği eklediğinizde, yeni sayfanın window.opener özelliğine erişmesini engeller ve site sayfanızdan bağımsız olarak ayrı bir işlemde çalışmasını sağlar.

noopener etiketi, kötü niyetli bağlantıların açılan bir sekme üzerinde kontrolü ele geçirmesini önleyen bir güvenlik düzeltmesi oluşturur.

Genel olarak, window.opener JavaScript nesnesi aracılığıyla, bir alt pencereyi (açılan yeni sekme) kullanarak bir üst pencereyi (size ait olan geçerli sekme) kontrol etmek için kullanılır.

Bilgisayar korsanları, bu özelliği kullanarak, kullanıcının o anda açık olan web sitesine sahte bir web sitesi ile ulaşmaya çalışır ve giriş bilgileri, ödeme bilgileri gibi bilgilere ulaşabilir.
Burada, .rel=”noopener”, window.opener adlı JavaScript nesnesinin kullanımını engelleyen etikettir. Eğer window.opener çalışmazsa, o zaman bir sekme başka bir sekmeyi kontrol edemeyecek demektir.

A- ) .rel= “noreferrer ”: noreferrer, web sitesinden başka bir web sitesine giden trafiğin kaynağını gizlemek için kullanılan, HTML5’e eklenen yeni bağlantı türlerindendir.

Teknik olarak tanımlarsak, başka bir kullanıcının hyperlink’ i takip ederek, tarayıcının bir HTTP referrer başlığı göndermesini engeller.

.rel=noreferrer özniteliği eklerseniz, hiçbir yönlendirme bilgisi dışarı sızmayacaktır.
Başlıkta bilgi yoksa, hiçbir analitik araç onu izleyemez.

.rel=”noreferrer” özniteliği, rel= “noopener” özniteliği ile aynı etkiye sahiptir, ancak fazladan yönlendiren başlığının yeni sayfaya gönderilmesini de engeller.

Birisi .rel= “noeferrer” etiketini kullanan bir başka bir bağlantıdan sitenize ulaşırsa, analiz verileriniz o bağlantıyı kimin yönlendirdiğini görmenize izin vermez.

Bu raporunuzda doğrudan trafik olarak görünecektir. Bu web sitesi sahipleri için büyük bir sorundur. Çünkü yalnızca gelen trafik verilerini karıştırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların sitenizdeki hareketlerini ve izlemeyi de imkansız hale getirir.

● rel= “noopener noreferrer”: Bu etiket hem noopener etiketi noreferrer özniteliği ile birleştirildiğinde, temelde noreferrer etiketi nedeniyle bağlantı verilen web sitesine hiçbir yönlendirici bilgisinin iletilmediği yapılan araştırma sonucunda kanıtlandı.

Web sitenizin kodunda, sayfaya geçmek için ziyaretçiniz (ör. tarayıcı veya cihaz üzerinde çalıştığınız tarayıcı veya cihaz ve çalıştığınız konum vb.) hakkında bilgi eklemek için kullanılan http “yönlendiren başlık” özelliği vardır. Örneğin bunu ziyaretçi tıklamış olsun. Kullanılan “noopener noreferrer” etiketi, bu bilgilerin tavsiye sayfasına iletilmesini önler.

Neden bu değişime gidildi ?

“target=”_blank” kullanan bağlantılarda, ters sekmede uyuklama anlamına gelen bir korumasızlık bulundu. Bu açık, bağlantınızın kodunda “target=”blank” kullandığınızda oluşuyordu. Buda açılan yeni sekmenin bu uyuklama korumaz lığına erişimini sağlıyordu.

Sayfa zaten başka bir kullanıcıyla açıldığından, bağlantıyı tıklayan gerçek kullanıcı, arka tarafta neler olduğunu asla fark etmiyordu.

.noopener ve .noreferrer etiketleri, WordPress tarafından kullanıcılarının güvenliğini artırmak için güvenlik açığını durdurmaya yönelik bir çalışma olarak ortaya çıkmıştır.

Konu basitçe şöyle gelişir:

Bir kullanıcı yeni bir sekme açtığında, kimlik avı yapan kişi, window.opener aracılığıyla yönlendirme URL’sini algılar ve ardından window.opener.location = newURL özniteliğini kullanarak yeni bir URL enjekte eder.

Atak link çağrısı, güvenilir bir web sitesi kaynağından geldiği için gerçek kullanıcı phishing saldırısına uğradığına dair bir çıkarım yapamaz. Dolayısıyla önlemde almaz.

.rel=” noopener ” veya .rel=” noreferrer ” veya .rel=” noopener noreferrer ” kullanmak , phishing atak link çağrısını önler. Kimlik avcısının bağlantının kaynağıyla ilişkili önemli veriler almasını veya bilgi edinmesini kısıtlar.

B- ) .rel=”nofollow”: Bir web sayfasının kaynak koduna .rel=”nofollow” etiketi eklendiğinde arama motorlarından belirli bir bağlantıyı takip etmemesini ister.

.rel=”nofollow” yetkinin başka bir web sitesine geçmesine izin vermez.

Bu özelliği kullanmanın ana amacı, spam saldırısını kontrol etmektir.
Bazı blog yorumlarını veya aynı türden forum gönderisini kontrol edemediğiniz zamanlar olmuştur.
Ve birde .nofollow etiketi kullanmıyorsanız, dolaylı olarak, Google ve diğer arama motorlarının sitenizi genel olarak spam listesine alabileceğinide bilmelisiniz.

.rel=”nofollow” basitçe, yönlendirdiğiniz sayfayı hiçbir şekilde onaylamadığınız ve söz konusu siteye yalnızca gerekli olduğu için bağlantı verdiğiniz anlamını oluşturur.

.noopener ve .noreferrer’dan farklı olarak, .nofollow bireysel bağlantı düzeyinde kullanılır ve aşağıdaki nesne türlerinde geçerlidir;

-Oturum aç ( gibi )

Bunun dışında, bu etiketi başka çağrı linklerinde kullanmıyoruz, ancak blog yorumlarında veya misafir gönderilerinde bağlantılardan gelebilecek sayfa sıralamasını kısıtlamak için kullanılabilir.
.nofollow özelliği, itibar ve güvenilirlik sorunu yaşayan web siteleri içinde kullanılabilir.

2. ) .noopener, .noreferrer ve .nofollow SEO ‘yu nasıl etkiler:

Arama motoru optimizasyonu çabalarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman .rel=”noopener” ve .rel=”noreferrer” durumunda endişelenmenize gerek yok çünkü bu iki etiketin arama motoru optimizasyonu çalışmalarınız üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

Diyelim ki, bu etiketlerin varlığı veya yokluğu ile ilgili SEO üzerinde bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz.

Etkileri tek-tek bu konuyla ilgili ele alalım:

A- ) .noopener & noreferrer’ın SEO’ ya Etkisi :

Geliştiricilerin çoğu tıpkı .nofollow, noopener ve noreferrer gibi SEO üzerinde bir etkisi olduğunu düşünüyor ancak gerçek şu ki hiçbir araştırma, arama motorularının noopener & noreferrer etiketleriyle ilgilendiğini göstermiyor.

SEO için, bu etiketler bağlantıların güvenlik yönü ile ilgilidir, SEO kısmı ile ilgili değildir.

Aslında, rel=”noopener” özniteliği, tarayıcının, window.opener olarak adlandırılan ve arama motorlarıyla asla ilgilenmeyen bir Javascript nesnesinin kullanımını durdurması için bir talimattır.
Ve .rel=”noreferrer” etiketi, bağlantının nereden geldiğinin bilinmesini engeller, bu nedenle bu etiket arama motorlarında değil, analitik bileşenler veya tarayıcı üstünde çalışır.

noreferrer kullanmak, trafiğin geldiği web sitesine gelen trafiği izlemek açısından bir sorun yaratabilir, ancak bir arama motorunun bir web sayfasını tarama, indeksleme veya sıralama yeteneğini etkilemez.

B- ) .nofollow’un SEO’ya Etkisi :

rel=”nofollow” kullanmak SEO üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, çünkü bu etiket Google’ın bağlantıları tarama ve dizine ekleme ve ayrıca sayfa sıralaması yeteneğini etkiler.

.nofollow, bağlantının başka bir sayfa için öneri olarak sayılmamasını ve ayrıca Pagerank veya herhangi bir sıralama sinyalini etkilememesini sağlar.

Sonuç olarak:

Bu yazıda 3 özelliğin farkını ve işlevlerini anlatmaya çalıştık.

.noopener, .noreferrer ve .rel=”noopener” ve .rel-“noreferrer” etiketlerinden SEO açısından yokluğu veya varlığı konusunda endişelenmenize gerek yok.

Bunlar web sitenizi ziyaret edenlerin güvenliği için atılan bir adımın parçalarıdır.

Genellikle bir çok durumda, linki gizli tutmak istemedikçe .noferrer etiketiyle uğraşılmasına gerek yoktur. Öte yandan, .nofollow özelliği, özellikle bazı ödeme bağlantılarında PageRank transferini kısıtlamak için, ödeme linklerine sahip web siteleri için kullanmak yararlı olacaktır.

Bu yazının https://smallseotools.com/ sitesi tarafından kullanılan içerik testinde benzersizliği ve orijinalliği onaylanmıştır. 11.07.2021

 

noopener yazi test