Ucuz Site Tasarım ! …yada İyi Bir Temsiliyet !

ucuz site tasarimi

Ucuz bir site tasarımı gerçekten mümkün mü ?

Kısa cevap : Hayır !

Site tasarımı oldukça zahmetli ve dikkat isteyen bir süreçtir.

Ucuz olarak tasarlanan bir site sunum yapamaz, çağrısı yoktur, pazarlayamaz ve size de bir şey kazandırmaz.

Peki yapılır mı ?

Evet tabi ki yapılır. Aslında bu, tasarımdan en kolay para kazanma yoludur. Resim ve içerik düzenlenmez, genelde kopyala yapıştır türündedir. Lisanslara dikkat edilmez, geliştirici özellikleri yoktur, tasarlarken fazla zaman almaz.

SEO, Mobil vs. uyumuna dikkat edilmez. Ve dahası estetik bir sunumu, albenisi yoktur, Ui ve Ux yok sayılır.

Peki yaptırabilir misiniz ? Evet seçim sizin. Ama bilmeniz gereken bir konu yaptırdıktan sonra en az 2 kez değişme isteği duyacağınızdır.

Biz yapar mıyız? Sitelerimizde en ucuz tasarım 950 TL. bunlarda tanıtım siteleri. Ve ek özellikleri çok sınırlı.

İşinizde gerçekten sesinizi duyurmak ve dijital bir kimlik kazanmak istiyorsanız, tasarım yaparken bazı unsurları göz önünde bulundurmak zorundasınız.

İşletmenizi Etkili Temsil Edecek Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Seçilir?

Web siteleri, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergilemek için her sayfası bir çevrimiçi vitrindir. Bir web sitesi tasarımı seçerken, müşterileri memnun etmesini ve işletmenizi temsil etmesini mutlaka istersiniz.

Marka değerleriniz, web site tasarımınızı oluştururken bir başlangıç ​​noktası olacaktır. Ayrıca ziyaretçi deneyimini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Her bir tasarım sayfa özelliği, genel web sitesi hedefinizin bir bileşenini gerçekleştirmelidir.

Tasarım üzerinde titiz olmanız işinizi benzersiz bir şekilde göstermenizi sağlayacaktır. İşte web sitesi tasarımı seçerken dikkat etmeniz gereken 5 temel nokta.

  1. Etkileşim ve hitap.

Her gün, insanlar birden fazla duygu yaşarlar. Dış faktörler müşterileri etkileyebilir, mutluluk, üzüntü veya öfke duygularını tetikleyebilir. Sitenizi ziyaret ettiklerinde, onları olumlu bir duyguya yönlendirmeniz gerekir.

Etkili ve hitap tarzı olumlu olan bir tasarım, ziyaretçileriniz için bir mutluluk ve güvenlik duygusunu sunacaktır.

  • Sizi içine çekiyor olması gerekir.
  • Eğer kullanıcı şeker alacaksa, siteniz bir şekerci dükkanı olmalıdır.

Yaptığınız her tasarım seçiminin hitap amacını ve faydasını zamanla memnun kalarak gözlemleyeceksiniz. Ama içerik tasarımda kötü bir seçim sizi rahatsız etmek için elinden geleni yapacaktır, buna emin olun.
Kurumsal imajınızla çelişen değil, kurumsal imajınızı tasdikleyen tasarım, içerik ve yazı tiplerini seçin.

2. Öz Anlatım.

Web sitesini bir araya getirirken, tüm parçaların birbirini uyumlu olarak tamamladığına dikkat edin. Konusunda uzman olan One Spot, ” Öz anlatım olarak iletilen mesajların , gerçeklerden 22 kata kadar daha akılda kalıcı olabileceğini ” bildiriyor . Bu araştırma, markanızın öz anlatım anlatıcılığına odaklanması için iyi bir neden sayılabilir.

Öz anlatım için tasarım ne demektir ?

– Hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve onları değer verdiğinizi göstererek daha fazla sayfa görüntülemeye ikna etmektir.
– Ziyaretçileri gezinti boyunca cezbetmek, sitenizde rakiplerinizden daha fazla zaman harcadıkları anlamına gelmesidir.
– Kimliğinizin kesin, vurucu ve dikkat çekici ama sıkmadan anlatılmasıdır.

Ana sayfanızı, potansiyel müşterilerin marka değerlerinizi anında görebileceği bir meze olarak düşünün. Ama devamını sağlayan unsurlar, sitenizin blog veya ürün sayfaları gibi ek sayfalarıdır.

Diğer sayfaların öz anlatımınızı devam ettiren, markanızın güven devamlılığını sağlayan içerikler olacağını unutmayınız !

 3. Rahat bir gezinti.

Gezinme, ziyaretçilerin çevrimiçi markanızı keşfetmesine yardımcı olur. Doğru yapıldığında, hedef kitlenizi beklentilerine yönlendirecektir.

Gezinti haritası ve kullanılabilirlik kayıt araçları-raporlar, ziyaretçilerin sitenizdeki davranışlarını anlamanıza yardımcı olur. Bu da, içeriğinizi düzenleme şekli hakkında geliştirici bilgiler verir.

4. Erişilebilirlik.

Web sitesi tasarımında erişilebilirlik göz ardı edilir. Markalar, sitelerine olabildiğince çok insanı çekmek isterler, ancak çoğu zaman tüketicilerinin farklı ihtiyaçlarını unuturlar.

Geniş anlamda erişilebilirlik, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve marka deneyimlerinizi farklı yetenekler de dahil olmak üzere herkese hitap edecek şekilde tasarlanmasıdır.

Örneğin fiziksel bir mağazanız olsaydı, tekerlekli sandalye kullananlar için bir rampa yapardınız.

Aynı ilke, çevrimiçi alışveriş yapanlar için de geçerlidir. Tüm resimlere alt metin eklemek; ekran okuyucular sayesinde, metinleri görme engelli kişilere ulaştırabilir.

Renk körlüğü olan insanlara uyum sağlamak veya bir mesajı iletmek için renklerle birlikte sembolleri de kullanabilirsiniz. Önemini belirtmek için bir ünlem işareti ekleyebilirsiniz.

Bunlar detay sanılan, önemsenmeyen ve her defasında göz ardı edilen onlarca erişim araçlarından bazılarıdır.

Sadece engelsizler site ziyaret etmezler. Bunu asla unutmayınız. Bir tekerlekli sandalye satıyor ve sitenizde ona ait bir erişebilirlik sunmuyorsanız, bu sizin koca bir ayıbınız olarak orada bir yerde duruyor olacaktır. 

5. Pazarlama

Pazarlama içeriği keyifli bir sunum olmalıdır. Tüketicilerin yeni ürünlere göz atarken ve sepetlerine ürün eklerken kendilerini rahat hissetmelerini sağlamalısınız.

Marka-tüketici ilişkisi güvene dayanır. İnsanlar güvenilir işletmelere her zaman öncelik verir. Kusurlu ürünleri iade etmekten veya olumsuz bir inceleme okumaktan hiç bir müşteri hoşlanmaz.

Profesyonel pazarlama tasarımı; alacağının dışında ona aslında şunada ihtiyacın var izlenimi vererek teşvik eden çağrının tekniğidir.

Tasarımla, gerçek müşterilerden gelen referanslarla, dürüst bir fiyatlandırma ve yakın zamanda elde edilen marka başarılarıyla güvenilirlik gösterilmelidir. Bu unsurlar markanızın bütünlüğüne katkıda bulunur.

İşletme bilgilerinizin ulaşılabilir ve anlaşılır olması çok önem taşır. İşletme hakkında verilen referans özetleri sayfa altlarında yada sepet bölümlerinde mutlaka güçlü şekilde duyurulmalıdır.

Ayrıca, iyi bir tasarım alışverişi zahmetsiz hale getirir. Görsellerin mutlaka Ui ve Ux dili ile tasarlanması müşterinin güvenini arttıracaktır.

Gereksiz ve sıkıcı bannerlar, olmadık yerde açılan pencereler, sıkıştırılmış hissi veren menüler vs. Giren müşterinin mecburen girmiş bulunup, ” alacağımı alayım sonrada kaçayım buradan ” hissi veren siteler…

Aklınızda bulunsun !

Markalarına güvenerek bu tür bir tasarımı benimseyen ve hiç bir site pazarlama kuralına uymayanlar; zamanla çok büyük yıkımlar yaşamıştır.

İşletmenizi markanızı zedelemeden temsil edin !
Web sitenizin tasarımı işinizin bir yansımasıdır. Müşterilerin çevrimiçi varlığınızı nasıl algılamasını istediğinize karar vermek için mutlaka zaman ayırın.

Hala ucuz web site tasarımı yaptırmayı düşünüyor musunuz ?

 

Bu yazının https://smallseotools.com/ sitesi tarafından kullanılan içerik testinde benzersizliği ve orijinalliği onaylanmıştır. 02.07.2021 ,