Web Metin Yazarlığı Nedir? Önemi ve Katkısı Nelerdir ?

web metin yazarligi kolay degil

Web için yazma olarak da adlandırılan web metin yazarlığı, çevrimiçi içerik, reklam metni, sosyal medya gönderileri ve diğer pazarlama materyalleri yazma sürecidir. İyi hazırlanmış bir metin, okuyucuların ilgisini çeker ve genellikle onları satın alma veya form gönderme gibi türlü eylemde bulunmaya yönlendirir. İnternet için yazmak, çevrimdışı yazmaktan tamamen farklıdır .
Örneğin:
Bir gazete için bir ilan yazdığınızda, o ilan onu okuyan kişi için %100 aynı görünecektir. Yada bir roman yazdığınızda, o kitabı okuyan herkes için aynı roman sayfaları ve resimler karşılarına çıkacaktır.
Ancak çevrimiçi yazmada durum böyle değil. Web metninin masaüstlerinde, akıllı telefonlarda, tabletlerde, akıllı TV’lerde ve insanların yazılarınızı okumak için kullandığı diğer cihazlarda çalışması ve aynı görünmesi gerekir.

Web metin yazarlığının önemi;

1-İnsanlar çok sayıda farklı cihazda çevrimiçi içerik tüketir.
2-Kitlelere ulaşımı daha kolaydır, sadece farenizle istediğiniz yazıya yada habere dokunmanız yeterlidir.
3-Etkisi site tasarım içeriği ve markaya bağlı olarak, yükselir yada düşer.

Kötü bir metin ;

1-Doğru kelime ve hitap kullanılmayan gelişi güzel oluşturulmuş bir metin, o sitenin nihai hedefi olan satışı gerçekleştirmeyebilir.
2.Düşük cümleler, tekrarlanan ve amaçsız resim altlarına gelen sloganlar, sitenizin kod aralarında sinsice bekleyen bombalardır. Bunları okuyan kullanıcı, pimini çekerek tasarımınızı etkisiz hale getirir.

Peki İyi bir Metin Nasıl Olmalıdır ?

1. Etkili başlık veya slogan bulun.
2. İçeriği okumaya teşvik edecek tasarım alt yapısı oluşturun
3. Kısa ve hedefe yönlendirici tıklamalara gitmesini sağlayın.
4. Karışık menü kullanmayınız, bu sizin içerik hedefinizi bozacaktır.
5. Açılır pencere en fazla bir kez kullanın, okumayı ve odaklanmayı dağıtan en büyük hata budur. istediği şeyi bulmuşken, alakasız bir yönlendirici pencere çok moral bozucudur.
6. İçerikler tıpkı bir romanın tasviri gibi akıcı ve kelimeleri özenli olmalı.
7. Ona vermek istediğinizi anlatırken sahip olduklarının verimsizliğini ve eskimişliğini iyi düzenlenmiş bir resim kullanarak anlatın.
8. ASLA KOPYALA YAPIŞTIR YAPMAYINIZ ! BU SİZİN İÇİN NEGATİF, İLK YAZANIN İSE ARTISI OLARAK ; ARAMA ROBOT MOTORLARININ HAFIZASINA VERİ OLARAK İŞLENECEKTİR !
9. Doğal ve içten olun.
10. Aldatmaya yönelik kesinlikle bir içerik oluşturmayınız, 300 TL ye site tasarımı yazıp 5000 TL maliyet çıkarmayınız. 😊

Ve son olarak, Web metin yazarlığı gerçekten uzmanlık işidir. Kendi alanında bir meslektir, doğa, resim, tiyatro, müzikle ilgilenmeniz çok okumanız, araştırmanız, hatta arkeoloji bilmeniz bile gerekebilir…

Ama…

…her insan aslında bir duygu yumağıdır ve istese de mantığıyla sürekli hareket edip kararlar alamaz.

Birazda duygusal olun….

Bu yazının https://smallseotools.com/ sitesi tarafından kullanılan içerik testinde benzersizliği ve orijinalliği onaylanmıştır. 02.07.2021